Rodzina:
Characidae – kąsaczowate.
Występowanie:
Ameryka południowa, okolice Rio de Janeiro.
Wielkość:
Dorasta do 4,5 cm.
Dymorfizm:
Samiec smuklejszy i intensywniej ubarwiony, jego płetwy brzuszne i odbytowa są czarno obrzeżone, samica jest większa.
Zachowanie:
Spokojna, a jednocześnie bardzo ruchliwa ryba. Najlepiej trzymać w stadkach po około 10 sztuk. Bardzo wytrzymała o małych wymaganiach, chętnie przebywa w środkowych i dolnych partiach akwarium. Nadaje się do akwarium wielogatunkowego.
Opis:
Ciało jest dość wysokie, bocznie silnie spłaszczone, barwy srebrzystożółtej, błyszczące, grzbiet nieco ciemniejszy, tylna część ciała czerwona. Za pokrywami skrzelowymi widoczne są dwie krótkie, ciemne pręgi. Płetwy piersiowe i tłuszczowa jasne, grzbietowa i ogonowa różowe, przy czym płetwa grzbietowa jest u góry biało obrzeżona. Ubarwienie w znacznym stopniu zależy od warunków w jakich ryba jest chowana.
Hodowla:
Wielkość zbiornika około 50 l, temp. 20-25°C, woda miękka 6-8°n, pH około 7, poniżej 18°C ryby tracą barwy. Miejscami gęsty porost roślin, lecz również dużo miejsca do pływania, ciemne podłoże, światło niezbyt silne. Woda odstała i dobrze natleniona.
Pokarm:
Larwy komarów, ochotka, rureczniki, muszki octowe i owocowe, pokarmy suche i mrożone, sałata.
Rozmnażanie:
Zbiornik około 15 l, paramerty wody jak wyżej, temperaturę podnieść do 26-27°C. W akwarium sadzimy rośliny, a na powierzchni umieszczamy rośliny pływające. Wskazane jest stosowanie rusztu. Do tak przygotowanego zbiornika wpuszczamy jedną samicę z wyrażnie zaokrąglonym brzuszkiem oraz dwa lub trzy samce. Tarło odbywa się wkrótce po wpuszczeniu do zbiornika ryb. Ryby do tarła najlepiej odławiać wieczorem, rano ikra będzie już złożona, wtedy należy wyłowić tarlaki. Zwykle otrzymujemy około 300 sztuk ikry. Larwy wykluwają sie po około 24 godzinach, a po następnych trzech dniach zaczynają pływać i pobierać pokarm. Młode rybki nie są w zasadzie wybredne i przyjmują każdy podany pokarm. Jednak przy karmieniu żywym pokarmem narybek rośnie dużo szybciej.
Opracowanie:
Krzysztof A.
1. Cudowny świat akwarium – J.W. Samujlenkow
2. Egzotyczne ryby w akwarium – Braian Word
3. Encyklopedia ryb akwariowych – Stanislav Frank
4. Moje hobby – Akwarium – Grzegorz Soszka, Krzysztof Teisseyre
5. Świat akwarium – G.F. Romaniszyn, W.N. Miszyn
6. Ryby w Akwarium – H. Jakubowski, J. Ring
7. Magazyn Aqua – różne numery
8. Akwarium – różne numery
Liczba wyświetleń: 82