1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
114
0

Poecilia velifera – molinezja żaglopłetwa

Występowanie
Wybrzeża Jukatanu (Meksyk i Ameryka Środkowa).

Wygląd
Wielkość około 12cm. Ciało wydłużone, lekko wygrzbiecone. Podstawowym kolorem jest oliwkowo/zielony lub zielono/niebieski. Istnieje też forma albinotyczna o pomarańczowym kolorze ciała i czerwonych oczach. Samce posiadają gonopodium (narząd kopulacyjny) oraz bardzo dużą, wydłużoną płetwę grzbietową, od której kształtu pochodzi nazwa tej ryby. Samice mają mniej intensywne ubarwienie, oraz spokojniejszy charakter.

Zachowanie
Są to ryby bardzo żywe, w stosunku do innych gatunków ryb towarzyskie. W obrębie gatunku dochodzić może jednakże do kłótni. Zwłaszcza samce są wobec siebie zadziorne. Potrafią być również napastliwe w stosunku do samic. U mnie samica co kilka dni nie może wypłynąć spośród roślin, bo natychmiast jest ganiana po całym akwarium aż do utraty sił (po prostu takie zaloty). Nawet tygodniowe młode są wobec siebie zadziorne i przeganiają się nawzajem, oraz toczą śmieszne pojedynki. Są to bardzo ciekawskie ryby, gdy np. uderzymy niechcący w akwarium, po chwili podpływają aby sprawdzić co się dzieje. A gdy wkłądamy rękę do zbiornika, musimy przygotować się na szczypnięcie w rękę. Molinezjom z racji swej ruchliwości zdarza się wyskakiwać z wody, dlatego też akwarium powinno być przykryte. Nieznaczy to jednak, że trzymają się one powierzchni wody. Są one obecne w każdej części akwarium, często zdarza się, że poszukują smakołyków na dnie w czym pomaga im wysuwany ryjek.
Polecam te rybki do każdego akwarium, o nie zbyt miękkiej wodzie, a towarzystwo jest równie ruchliwe i żywe co molinezje żaglopłetwe.

Rozmnażanie
Ciąża trwa 2 miesiące, pod koniec tego okresu pojawia się plama ciążowa. Samica rodzi do 50 dosyć dużych młodych. Rosną one bardzo szybko, po miesiącu miały u mnie juz 2cm. Aby przeżyła większa ilość warto przenieść samicę przed porodem do oddzielnego akwarium lub umieścić w akwarium ogólnym dużą ilość roślin pływających, najlepiej wgłębki. Szczególnej opieki wymagają młode albinosy gdyż są bardzo delikatne.

Woda
Temperatura 25-30°C. Są bardzo wrażliwe na jakość wody. Należy ją często podmieniać oraz zapewnić dobrą filtrację i napowietrzanie. Jeżeli zapewniamy naszym rybom b. dobre warunki, a mimo wszystko, widzimy, że nie czują się one najlepiej, dodajmy do wody sól w ilości 1 łyżeczki na 10l wody. Niestety sól szkodzi roślinom, dlatego też sól dodałem tylko na samym początku. Teraz już tego nie robię a ryby są w dobrej formie. Woda powinna być twarda i zasadowa.

Akwarium
Powinno być dosyć duże. Ja jedną parę wraz z młodymi trzymam w 112L. Jest ono dosyć gęsto obsadzone roślinami, są też korzenie i kamienie, które służą zarówno do celów dekoracyjnych, jak i pomagają się ukryć samicy przed zbyt nachalnym samcem. Ponieważ młode żyją wraz z dorosłymi, to powierzchnia wody pokryta jest wgłębką, różdżycą, oraz moczarką.

Żywienie
Przyjmują każdy rodzaj. Suszony, żywy i mrożony. Ważne jest aby miały pokarm roślinny w postaci glonów oraz np: parzonej sałaty. Jeżeli tego nie otrzymują mogą niszczyć rośliny, u mnie była to kabomba. Warto dodać, że młode molinezje w ilości kilku nawet sztuk, mogą konkurować z niejednym glonojadem. U mnie chociaż glony występowały w dość dużych ilościach to zostały już po nich tylko wspomnienia. Mowa tu o glonach nitkowatych i zielonych kłębuszkach.

Opracowanie

Robert T.

Liczba wyświetleń: 114

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.