1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
195
0

Nothobranchius spp. – zagrzebki

Ryby należące do tego rodzaju są raczej nieproblemowe, są typowymi rybami sezonowymi.

Zamieszkują wschodnią część Afryki, wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego.

Powinny być raczej trzymane w akwarium gatunkowym, tak aby przed naturalną śmiercią mogły bez przeszkód złożyć ikrę. Samczyki są jednak niewątpliwą ozdobą akwarium towarzyskiego.

Do tarła należy wziąć na 1 samca 2 a nawet więcej samic, do akwarium co najmniej 5 litrowego. W akwarium tarłowym należy zapewnić torfowe podłoże o głębokości 1 do 3 cm, kryjówki dla samiczek. Wodę należy wymieniać co najmniej raz na tydzień, podłoże raz lub dwa razy na tydzień. Podczas tarła, które może trwać kilka tygodni należy dobrze karmić żywym pokarmem. Dla poprawienia kondycji ryb dobrze jest dodać do wody 1 łyżeczkę soli kuchennej na 10 litrów wody. Dobrze jest gdy podczas tarła temperatura wody powoli spada. Co 4 do 6 tygodni należy wymienić obsadę akwarium tarłowego.

Samczyk pływa ponad samiczką potrząsając płetwami, jeżeli samiczka jest gotowa do tarła płynie w stronę podłoża, samczyk podąża za nią i próbuje objąć ją swoimi płetwami odbytową i grzbietową Samiczka zwija płetwę odbytową w rurkę. Pojedyncze jajeczko jest przez tą rurkę wciskane w podłoże. Następnie samczyk gwałtownymi ruchami płetw wciska jajeczko głębiej.

Mieszanka torfu z jajeczkami powinna następnie przejść „porę suchą”, chociaż u niektórych gatunków nie jest ona konieczna do rozwoju zarodków.
Aby to zrobić, należy delikatnie odcisnąć nadmiar wody i odstawić w naczyniu lub worku foliowym do leżakowania. Należy regularnie kontrolować stan rozwoju ikry, a przy okazji zapewniać dopływ świeżego powietrza do ikry.
Kiedy wyraźnie widoczne są oczy zarodków, lub ruchy wewnątrz jajeczek, są one gotowe do wylęgu. Nadszedł czas zalania torfu lekko schłodzoną wodą do głębokości maksymalnie 10 cm.
Rybki zaczynają się wylęgać w ciągu kilku godzin i powinny być od razu karmione (pierwotniaki, solowce). Wypróbowaną metodą jest zalewanie torfu wodą z pierwotniakami – ich obecność działa stymulująco na zarodki i wylęg następuje szybciej.

Następnie można przesuszyć torf i ponownie odłożyć do leżakowania na 3 do 4 tygodni, po których nastąpi kolejna próba wylęgania.

Ryby te mogą już w wieku 3 miesięcy przystępować do tarła. Przeciętnie żyją około 1 roku.

Aby lepiej zabezpieczyć je przed inwazją pasożytów, na które są szczególnie podatne, należy dodać do wody trochę soli (10 gramów soli na 10 litrów wody).

Wszystkie nazwy zagrzebek, poza zagrzebką Rachowa, są moimi propozycjami, tłumaczeniami z języka niemieckiego. Polskie nazwy tych ryb nie istnieją, lub są mi nie znane.

Opracowanie:

Wojciech S.

 

 

Liczba wyświetleń: 195

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.