1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
166
0

Maylandia lanisticola – pyszczak muszlowy

Pyszczak muszlowy (Maylandia lanisticola Meyer i Foerster, 1984)

Synonimy:
Pseudotropheus lanisticola (Trewavas, 1935)

Występowanie: litoral piaszczysty jeziora Malawi. Gatunek endemiczny.

Nazwa tego małego pyszczaka (7cm) wzięła się od zwyczaju obierania za centrum rewiru pustych muszli ślimaków z rodzaju Lanistes. Muszla taka służy mu za schronienie w czasie zagrożenia. W swoim naturalnym środowisku w tej samej muszli „mieszka” jeden z małych gatunków sumowców. W akwarium ryby te akceptują muszle winniczka.

Ubarwienie szaro-żółte, z kilkoma ciemnymi pręgami. U dorosłych samców pręgi znikają a ciało wybarwia się na kolor zielono-błękitny. Samiczki są mniejsze. Rozróżnienie płci u młodych osobników utrudnia występowanie także u samic atrap jajowych, choć w mniejszej ilości niż u samców, które odróżnić można także po czarnym zabarwieniu krawędzi płetw brzusznych.

Chętnie jedzą wszelkie rodzaje pokarmów, jednak wskazane jest podawanie drobnego mięsa. Zaleca się trzymanie jednego samca i kilku samic.

Istnieje opinia (Konings), że gatunek ten został opisany także jako Maylandia livingstonii (Boulenger, 1899), jednak Trewavas (1984) uważa, że są to dwa odrębne gatunki.

Robert A.

Skorzystałem z:
Beata i Krzysztof Wiecheccy, Endemiczne pielęgnice wielkich jezior Afryki, Zarząd Główny PZA, Chorzów 1986
Krzysztof Wiechecki, Pielęgnice jeziora Malawi (Niasa), Zarząd Główny PZA UMK w Toruniu, Chorzów – Toruń 1989
Ulrich Schliewen, Wodny świat akwarium, MUZA SA, Warszawa 1997

W 1997 roku powstał nowy rodzaj – Metriaclima (Stauffer i inni), do którego przeniesiono kilka gatunków z rodzaju Pseudotropheus i Maylandia, między innymi gatunek Maylandia lanisticola. Nie jestem pewien, czy klasyfikacja ta została oficjalnie przyjęta, dlatego nie uwzględniłem jej w Serwisie jako obowiązującej.

Liczba wyświetleń: 166

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.