Do akwarium zasiedlonego tylko przez ryby morskie, jedna czy dwie jarzeniówki, w zupełności wystarczą. Problem zaczyna się gdy chcemy zasiedlić nasz piękny zbiornik koralami. Prawie wszystkie korale, z małymi wyjątkami, posiadają tuż pod powierzchnią ciała rodzaj glonów (algi), nazywanych zooxanthellal.
Otóż te zooxanthelle żyjąc w koralach wytwarzają w ich komórkach, przy użyciu światła, z azotu, CO2 i fosforu, substancje którymi to odżywia się sam koral. To współżycie korala z zooxanthellalami nazywamy symbiozą..
Dla prawidłowego funkcjonowania tych specjalnych glonów potrzebne jest odpowiednie światło.
Światło musi spełniać pewne wymagania, aby glony mogły produkować pokarm.
Tymi wymaganiami są:
Spektrum – czyli odpowiednia temperatura barwy światła podawana w Kelvinach (K) Natężenie lub intensywność
Czas trwania naświetlenia. Ogólnie przyjęta zasada to na 100 litrów akwarium 100W oświetlenia, to minimum. Jednak nie można tego przyjąć jako regułę ponieważ różne korale potrzebują różnych ilości światła. Więc, czym więcej światła tym lepiej. I to jest chyba najlepsza reguła.
Najbardziej rozpowszechnione światło to oświetlenie jarzeniowe. Jarzeniówki spełniają swoją rolę bardzo dobrze, szczególnie gdy jest ich kilka i o różnych wartościach barwy światła.
Jednak lepsze jest światło halogenowe (metal halide). Jest to światło kwarcowe o dużej intensywności i dobrym spektrum (K).
Spektrum w widmie o długości 400 do 550 nm i 600 do 650 nm to rodzaj światła najbardziej sprzyjający koralom.
Jeżeli mamy możliwość umieścić nad akwarium 4 lub więcej jarzeniówek, to jest to idealna sposobność do skompletowania dobrego zestawu oświetleniowego.
Przykładowa kompozycja: 2x power Glo, 1x Marine Glow lub lepiej Blue Moon oraz 1x Daylight.
W przypadku braku miejsca na tyle jarzeniówek 2 x Power Glo też jest O.K.
W oświetleniu halogenowym podaje się tylko moc w watach (W) oraz temperaturę
w Kelvinach (K). I tak np : 150 W , 6000 K.
Są też żarówki, które dają światło
o spektrum 10 000 K i są chyba najodpowiedniejsze do rafowego akwarium.
20 000 K daje za bardzo nienaturalny ogólny wygląd korali i ryb.
Pamiętać jednak trzeba, że światło halogenowe należy umieścić nad powierzchnią wody nie niżej niż 30 cm ponieważ ciepło emitowane przez żarówki może spowodować przegrzanie wody w akwarium, szczególnie latem.
Żywotność obu rodzajów żarówek jest dość limitowana.
Halogen może świecić max. 2 – lata, jarzeniówka do 8 miesięcy.
Będą wprawdzie dalej świecić, lecz stracą swoje spektrum i mogą pojawić się nagle brzydkie glony, których nawet po zmianie światła ciężko się pozbyć.
Jest również metoda określania poziomu emitowania światła sztucznego w porównaniu do światła słonecznego (CRI), co oznacza „Color Rendition Index”. I tak, przyjmuje się, że światło słoneczne to liczba 100 a więc każde światło sztuczne zbliżone do tej liczby może być użyte do naszego celu. (CRI 90 lub powyżej).
Akwaria o głębokości ponad 40 cm powinny być oświetlane światłem halogenowym.
Czas oświetlenia powinien wynosić dla jarzeniówek około 12 – 14 godzin na dzień, a dla halogenów 10 – 12 godzin.
Korale szczególnie źle znoszą wszelkie zmiany. Wymiana żarówki na nową może spowodować przez pewien czas zastój w rozwoju korala. Dajmy mu wtedy trochę czasu na dostosowanie się do nowego oświetlenia.
Niektóre oświetlenie halogenowe emituje promieniowanie ultrafioletowe, wówczas wymagane jest podłożenie szyby pod źródło światła lub przemieszczenie korali w głąb akwarium.
Gdy woda zawiera nawet mały stopień zabarwienia żółtego czy brązowego to promienie świetlne (mając nawet idealne oświetlenie) zostają pochłonięte i korale nie czerpią ze światła żadnej korzyści. Najczęstszym powodem tego jest duża zawartość organicznych i nieorganicznych związków w wodzie. Może być to wynikiem przekarmiania ryb, brakiem, lub za mało wydajnym odpieniaczem, przerybieniem zbiornika lub za rzadką zmianą wody itp.
Dbanie o ogólnie dobre warunki wody jest podstawowym czynnikiem sukcesu w hodowaniu korali i ryb.
Opracowanie
John G.
Liczba wyświetleń: 130