Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...

Akwarystyka słodkowodnaTyp:   Chordata – Strunowce

Podtyp:   Vertebrata – Kręgowce

Nadgromada:   Gnathostomata – Szczękowce

Gromada:   Osteichthes – Ryby kostne

Podgromada:   Actinopteryngi – Promieniopłetwe

Nadrząd:   Teleostei – Kostnoszkieletowe

Rząd:   Perciformes – Okoniokształtne

Rodzina:   Cichlidae – Pielęgnicowate

Pielęgnice z Jeziora Malawi

Jezioro Malawi (ze względu na animozje państw położonych nad brzegiem jeziora zamiennie używa się nazwy Niasa) zajmuje powierzchnię ok. 30 tysięcy km2 i jest długie (ok. 600km) i wąskie (maksymalnie 80km) – patrz: MAPA. Maksymalna głębokość to jakieś 800m, bardzo duża przejrzystość wody – nawet 20m. Do tej właśnie głębokości żyje większość ryb w tym jeziorze, trzymając się w litoralu, czyli pasie przybrzeżnym. Warunki wody w jeziorze przez cały rok są właściwie niezmienne.

Parametry wody w Jeziorze Malawi są następujące:

temperatura: 22-29°C
pH: 7,7-8,8
twardość węglanowa: 4-6°n
twardość ogólna: 6-8°n

Należy pamiętać przede wszystkim o ph – musi być ono zasadowe czyli powyżej 7, pyszczaki w wodzie kwasowe giną. W tych rejonach Polski, gdzie woda ma za niskie ph należy umieścić w akwarium skały wapienne i gipsowe. Twardość wody nie odgrywa większej roli.

Ludzie i historia Malawi

Jezioro Malawi (Niasa) „odkryte” zostało dla akwarystyki w czasie drugiej wyprawy zorganizowanej w latach 1858-1864 przez Szkota, dr Davida Livingstona. W jego ekipie znajdował się John Kirk, który odłowił pierwsze ryby i zauważył (!), że chyba nie występują one gdziekolwiek poza tym jeziorem. Ichtiologiczny plon wyprawy został dostarczony do Muzeum Brytyjskiego, gdzie w 1864 roku Albert Günther opisał sześć gatunków:

Powiązane tematy

Jedno przemyślenie na temat Akwarystyka słodkowodna

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu