Podczas wybierania ryb do akwarium towarzyskiego z karpieńcowatymi nie należy stosować wyłącznie geograficznego kryterium doboru gatunków. Na przykład gabońskie gatunki A. splendopleure i A. ogoense pochodzą z różnych biotopów i nie powinny być trzymane razem. A. splendopleure pochodzi z przybrzeżnych wód o temperaturze 24°C i więcej, natomiast A. ogoense pochodzi z płaskowyżu Bateke, gdzie wody mają temperaturę 19° – 21°C. A. splendopleure lepiej pasuje do A. filamentosum z Togo i Nigerii. A. ogoense lepiej pasuje do A. bualanum z wyżyn Kamerunu.
Przy kupowaniu ryb karpieńcowatych należy koniecznie zwrócić uwagę aby były one tej samej wielkości. Szczególnie samiczki, kiedy są większe od samczyków bywają bardzo agresywne w stosunku do nich.
Jeżeli brakuje w tym opisie jakichś interesujących Cię gatunków, to wyślij mi proszę mailem informację, jakie to gatunki.
Inne uwagi i opinie będą również mile widziane.
Wojciech Stańczak
Różne sposoby rozmnażania ryb karpieńcowatych
U karpieńcowatych występuje kilka różnych rodzajów zachowań tarłowych. Niektórzy autorzy podają 4 rodzaje:
- Podpowierzchniowe gatunki wycierające się wśród roślin
- Proporczykowce trące się wśród roślin
- Proporczykowce składające ikrę w dnie
- Ryby sezonowe
inni autorzy dzielą ryby tylko na dwie grupy (dominujący podział w niemieckiej literaturze):
- składające ikrę na roślinach
- składające ikrę w dnie
Jednakże według mnie w obu przypadkach kryje się błąd – w przypadku pierwszym dość trudno zdecydować dlaczego proporczykowce trące się wśród rośli traktować inaczej niż inne gatunki trące się wśród roślin. W drugim przypadku brakuje grupy przejściowej – niektóre gatunki proporczykowców mogą składać ikrę na roślinach, i w odpowiednich warunkach w dnie. Wyróżnijmy więc trzy formy zachowań tarłowych:
BRAK: MAPY, piękniczkowatych, poprawić „?”, zrobić listning gatunków do wszystkich ?, co z artykułami o malawi / tanganika [pozostałe]