Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...

Akwarystyka słodkowodnaPodczas wybierania ryb do akwarium towarzyskiego z karpieńcowatymi nie należy stosować wyłącznie geograficznego kryterium doboru gatunków. Na przykład gabońskie gatunki A. splendopleure i A. ogoense pochodzą z różnych biotopów i nie powinny być trzymane razem. A. splendopleure pochodzi z przybrzeżnych wód o temperaturze 24°C i więcej, natomiast A. ogoense pochodzi z płaskowyżu Bateke, gdzie wody mają temperaturę 19° – 21°C. A. splendopleure lepiej pasuje do A. filamentosum z Togo i Nigerii. A. ogoense lepiej pasuje do A. bualanum z wyżyn Kamerunu.
Przy kupowaniu ryb karpieńcowatych należy koniecznie zwrócić uwagę aby były one tej samej wielkości. Szczególnie samiczki, kiedy są większe od samczyków bywają bardzo agresywne w stosunku do nich.
Jeżeli brakuje w tym opisie jakichś interesujących Cię gatunków, to wyślij mi proszę mailem informację, jakie to gatunki.

Inne uwagi i opinie będą również mile widziane.

Wojciech Stańczak

Różne sposoby rozmnażania ryb karpieńcowatych

U karpieńcowatych występuje kilka różnych rodzajów zachowań tarłowych. Niektórzy autorzy podają 4 rodzaje:

  • Podpowierzchniowe gatunki wycierające się wśród roślin
  • Proporczykowce trące się wśród roślin
  • Proporczykowce składające ikrę w dnie
  • Ryby sezonowe

inni autorzy dzielą ryby tylko na dwie grupy (dominujący podział w niemieckiej literaturze):

  • składające ikrę na roślinach
  • składające ikrę w dnie

Jednakże według mnie w obu przypadkach kryje się błąd – w przypadku pierwszym dość trudno zdecydować dlaczego proporczykowce trące się wśród rośli traktować inaczej niż inne gatunki trące się wśród roślin. W drugim przypadku brakuje grupy przejściowej – niektóre gatunki proporczykowców mogą składać ikrę na roślinach, i w odpowiednich warunkach w dnie. Wyróżnijmy więc trzy formy zachowań tarłowych:

Powiązane tematy

Jedno przemyślenie na temat Akwarystyka słodkowodna

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu