Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...

Akwarystyka słodkowodnaJako bliskich krewnych ryb labiryntowych uważa się nie omawiane w tej sekcji szczupakogłowy (Luciocephalidae) oraz żmijogłowce (Channoiaei). Posiadają również labirynt, jednak ze względu na zbyt wiele różnic, zaklasyfikowano je od innych do innych nadrodzin, niż Abantoidae, choć nadal w obrębie rzędu ryb okoniokształtnych – Perciformes.

Systematyka ryb labiryntowych:

TypChordata Strunowce

PodtypVertebrata Kręgowce

NadgromadaGnathostomata Szczękowce

GromadaOsteichthes Ryby kostne

PodgromadaActinopteryngi Promieniopłetwe

NadrządTeleostei Kostnoszkieletowe

RządPerciformes Okoniokształtne

NadrodzinaAnabantoidei Labiryntowe

RodzinaAnabantidae Łaźcowate

Belontiidae Labiryntowate

Helostomatidae Całuskowate

Osphronemidae 

Uwagi do systematyki ryb labiryntowych:
Poglądy specjalistów odnośnie systematycznej przynależności ulegają pod wpływem nowych odkryć naukowych dość istotnym zmianom. Często zdarza się, iż dokonane poprawki taksonomiczne szybko się dezaktualizują. Zmianom też ulegają nazwy polskie ryb.
Wiele opisów ryb w sekcji labiryntów nie zawiera polskich nazw, bądź też nazwy są nieprawidłowe lub nieaktualne. Jeśli posiadasz wiedzę i chcesz pomóc w identyfikacji ryb labiryntowych, lub w ustaleniu ich poprawnego nazewnictwa – po prostu tą wiedzą się podziel z nami.

Literatura:

  1. Akwarium – różne numery
  2. Aqualog all Labyrinths – Frank Shäfer
  3. AquaMagazyn – różne numery
  4. Ichtiologia szczegółowa – G.Nikolski
  5. Moje Akwarium – Hans J.Mayland
  6. Ryby – Włodzimierz Załachowski

T.M.Hippe

Karpieńcowate (Cyprinodontidae)

Spis treści:

Z uwagi na to, że mam dostęp wyłącznie do własnych książek, oraz na to, że poszczególni autorzy różną wagę przykładali do opisu ryb karpieńcowatych dokonałem podziału literatury z której korzystałem na trzy grupy. I w związku z tym przewiduję powstanie trzech wersji tego opisu. Aktualna wersja – druga – powstała na podstawie książek polskojęzycznych i prawie wszystkich niemieckojęzycznych. Pozycja 13 w spisie literatury jest na tyle specjalistyczna, że muszę ją przeczytać całą od nowa, zanim włączę ją do opisu, będzie to trwało pewnie około miesiąca albo i dłużej. Dlatego po niej powstanie nowa wersja opisu.

Powiązane tematy

Jedno przemyślenie na temat Akwarystyka słodkowodna

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu